Skąpiec - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
(Harpagon, Simon, Kleant i Strzałka)

Kleant i Strzałka w głębi widzą, jak Simon zdaje sprawę Harpagonowi ze spotkania z potencjalnym pożyczkobiorcą. Simon rozpoznaje Strzałkę i zdziwiony pyta, jak tu trafił. Okazuje się, że to Harpagon jest tym nieuczciwym lichwiarzem, który chciał zedrzeć ogromny procent z Kleanta. Simon ucieka, a Strzałka chowa się.

SCENA III
(Harpagon, Kleant)

Ojciec i syn czynią sobie wzajemne wymówki, w końcu rozwścieczony Harpagon wyrzuca Kleanta. Na koniec podsumowuje całą sytuację słowami:
Swoją drogą, rad jestem z tego spotkania; to dla mnie przestroga, abym bardziej niż kiedy miał oko na jego czynności.


SCENA IV, V, VI
(Frozyna, Harpagon, Strzałka)

Harpagon widząc Frozynę, prosi, by poczekała na niego chwilę (sam udaje się upewnić się, czy aby wszytko w porządku z jego pieniędzmi). Wchodzi Strzałka, poznaje Frozynę i pyta, co ta tutaj robi. Okazuje się, że robi interesy z panem domu i ma nadzieję na sowitą zapłatę. Strzałka próbuje uświadomić jej, że jeśli chodzi o pieniądze, to po Harpagonie nie ma co się spodziewać hojności. Widząc powracającego skąpca, przerywa swój wywód i ucieka. Frozyna z miejsca zaczyna komplementować Harpagona, mówiąc mu, że wygląda bardzo młodo. Skąpiec wypytuje o sytuację z Marianną, przede wszystkim o posag. Frozyna próbuje się wykręcić przewrotną mową, ale nie z Harpagonem takie igraszki. Baz posagu, nie ma o czym mówić. Marianna ma się pojawić na ślubie Elizy z Anzelmem, co niezwykle cieszy Harpagona. Frozyna wmawia mu, że Marianna zachwycona jest jego wiekiem, dziewczynie nie podobają się mężczyźni poniżej sześćdziesiątki. Na koniec Frozyna podpytuje o zapłatę, ale stary skąpiec puszcza wszytko mimo uszu. Wściekła swatka nie traci jednak nadziei na zarobek – może uda się coś wyciągnąć od matki Marianny.

AKT TRZECI

SCENA I-V
(Harpagon, Kleant, Eliza, Walery, Pani Claude z miotłą w ręce, Jakub, Szczygiełek, Ździebełko)

Harpagon rozporządza służbą – mieszkanie ma być gotowe na wieczór. W tej scenie ujawnia się bardzo wyraziście skąpstwo Harpagona: Pani Claude odpowiada za sprzątanie, ale ma nie ścierać za mocno, bo to bardzo niszczy sprzęty; Ździebełko i Szczygiełek odpowiadają za płukanie szklanek i nalewanie wina – tylko gdy ktoś odczuwa pragnienie; Eliza ma pilnować zastawy, by nic nie zginęło; Kleant zobowiązany jest grzecznie przyjąć przyszła macochę. Najtrudniejszą rozmowę ma Harpagon z Jakubem – stangretem i kucharzem w jednym. Rozchodzi się o ugotowanie dobrej kolacji „bez pieniędzy”:
Najlepiej dać coś takiego, czego nie można dużo jeść i co zaraz syci: ot, potrawkę baranią dobrze tłustą, do tego ciasta nadziewanego kasztanami. To zapycha.


Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 - 


  Dowiedz się więcej
1  Cytaty
2  Molier - życiorys
3  Skąpiec - pieniądze jako temat literackiKomentarze
artykuł / utwór: Skąpiec - streszczenie


 • Ja korzystam przy każdej lekturze z tego streszczenia. Gdy czytałam lekturę dostawałam 2 teraz gdy to czytam dostaję 5. Szczere gratulacje i podziw dla autora. Baaaardzo dziękuję! :)
  cuuuks ()

 • Dziękuję uprzejmie wszystkim z klp.pl :) macie najlepsze streszczenia i ratujecie studentów polonistyki, którzy nie nadążają z czytaniem wszystkich zadawanych lektur :D Thank you so much!!! :D
  Dominika (dominika.fedko {at} gmail.com)

 • naprawdę dobre...lepsze niz lektura.......fajnie jak by sie pojawiło zadanie.......jak wyglądał teatr za czasów moliera......opisz jedną z akcji toczonych w skąpcu.Opisz stroje wygląd grających scenografię itp itd
  aaaaaaa ( {at} .pl)

 • dzięki klp.pl o wiele łatwiej jest mi zdać testy z lektur dokładne streszczenia sa jedyne w swoim rodzaju proste i przejżyste .dzięki nim nie trzeba juz czytac lektur w takim stresie !!!!serdeczne dzięki
  tomek (supertom {at} newfunk.net)

 • Musze przyznac że na stronach tego autorstwa są najlepsze streszczenia w całym necie i nie tylko "Skąpca" ( a dosyc duzo się tego na oglądałam). Dziękuje wielkie i pozdrawiam. Naprawde mi sie to przydalo.
  agnieszka (agnieszkazurawek13 {at} wp.pl)

 • Bosko jutro mam kartkówke a nie przeczytałam lektury na szczęście streszczenie jest dokładne! Macie naj streszczenia w internecie!!! Tera to ja będe miała 5 hihi
  Szczurek (kokardusia7 {at} tlen.pl)

 • Na klp.pl są najlepsze streszczenia jakie tylko czytałam. Polecił mi ją chłopak no i bossssko :) Hmmm...a ostatnią lekturę przeczytałam...kiedy to było? ;) Te streszczenia są tak dokładne, że lektur już nie trzeba czytać ;)
  Aga (agunineczka {at} interia.pl)

 • Musze przyznac że na stronach tego autorstwa są najlepsze streszczenia w całym necie i nie tylko "Skąpca" ( a dosyc duzo się tego na oglądałam). Dziękuje wielkie i pozdraiwam :)
  Słonko (lesia.rozlucka {at} wp.pl)


Tagi: