Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
(Harpagon, Simon, Kleant i Strzałka)

Kleant i Strzałka w głębi widzą, jak Simon zdaje sprawę Harpagonowi ze spotkania z potencjalnym pożyczkobiorcą. Simon rozpoznaje Strzałkę i zdziwiony pyta, jak tu trafił. Okazuje się, że to Harpagon jest tym nieuczciwym lichwiarzem, który chciał zedrzeć ogromny procent z Kleanta. Simon ucieka, a Strzałka chowa się.

SCENA III
(Harpagon, Kleant)

Ojciec i syn czynią sobie wzajemne wymówki, w końcu rozwścieczony Harpagon wyrzuca Kleanta. Na koniec podsumowuje całą sytuację słowami:
Swoją drogą, rad jestem z tego spotkania; to dla mnie przestroga, abym bardziej niż kiedy miał oko na jego czynności.


SCENA IV, V, VI
(Frozyna, Harpagon, Strzałka)

Harpagon widząc Frozynę, prosi, by poczekała na niego chwilę (sam udaje się upewnić się, czy aby wszytko w porządku z jego pieniędzmi). Wchodzi Strzałka, poznaje Frozynę i pyta, co ta tutaj robi. Okazuje się, że robi interesy z panem domu i ma nadzieję na sowitą zapłatę. Strzałka próbuje uświadomić jej, że jeśli chodzi o pieniądze, to po Harpagonie nie ma co się spodziewać hojności. Widząc powracającego skąpca, przerywa swój wywód i ucieka. Frozyna z miejsca zaczyna komplementować Harpagona, mówiąc mu, że wygląda bardzo młodo. Skąpiec wypytuje o sytuację z Marianną, przede wszystkim o posag. Frozyna próbuje się wykręcić przewrotną mową, ale nie z Harpagonem takie igraszki. Baz posagu, nie ma o czym mówić. Marianna ma się pojawić na ślubie Elizy z Anzelmem, co niezwykle cieszy Harpagona. Frozyna wmawia mu, że Marianna zachwycona jest jego wiekiem, dziewczynie nie podobają się mężczyźni poniżej sześćdziesiątki. Na koniec Frozyna podpytuje o zapłatę, ale stary skąpiec puszcza wszytko mimo uszu. Wściekła swatka nie traci jednak nadziei na zarobek – może uda się coś wyciągnąć od matki Marianny.

AKT TRZECI

SCENA I-V
(Harpagon, Kleant, Eliza, Walery, Pani Claude z miotłą w ręce, Jakub, Szczygiełek, Ździebełko)Harpagon rozporządza służbą – mieszkanie ma być gotowe na wieczór. W tej scenie ujawnia się bardzo wyraziście skąpstwo Harpagona: Pani Claude odpowiada za sprzątanie, ale ma nie ścierać za mocno, bo to bardzo niszczy sprzęty; Ździebełko i Szczygiełek odpowiadają za płukanie szklanek i nalewanie wina – tylko gdy ktoś odczuwa pragnienie; Eliza ma pilnować zastawy, by nic nie zginęło; Kleant zobowiązany jest grzecznie przyjąć przyszła macochę. Najtrudniejszą rozmowę ma Harpagon z Jakubem – stangretem i kucharzem w jednym. Rozchodzi się o ugotowanie dobrej kolacji „bez pieniędzy”:
Najlepiej dać coś takiego, czego nie można dużo jeść i co zaraz syci: ot, potrawkę baranią dobrze tłustą, do tego ciasta nadziewanego kasztanami. To zapycha.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Cytaty
2  Recenzja „Skąpca”
3  Kto kogo okłamuje i jakie są tego skutki w „Skąpcu” Moliera?Komentarze: Skąpiec - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-14 14:27:22

Już dawno czytałam "Skąpca", ale dopiero teraz będę przerabiać go w szkole i... na szczęście mam to streszczenie! Świetne jak zawsze. Dziękuję klp.pl !


2018-12-06 17:24:21

Na tej stronce są najlepsze streszczenia. Zawierają dość informacji i nie nie ma tu niepotrzebnych danych, które tylko uprzykrzają życie czytającym :) POLECAM! :]


2018-12-06 15:55:38

Na początku trochę się w tym pogubiłam. Ten kocha tą, ta kocha tamtego itp, itd. Cóż... powiem tylko tyle, że nie chciałabym mieć kikogo takiego w swojej rodzinie. Tacy ludzie szkodzą nie tylko swoim bliskim, ale również sobie. Komiedia jak komedia, ale daje do myślenia.


2018-12-04 18:58:20

bardzo mi się to przydało ;) akurat dziś miałam sprawdzian ze ,,Skąpca" i dostałam 4 :)) niestety my w gimnazjum mamy tę lekturę, a nie na studiach.. więcej się z tego streszczenia dowiedziałam niż z książki i filmu. Świetnie napisane i na pewno będę więcej razy sięgała na tę stronę internetową po streszczenia niż do innych źródeł. Dzięki wielkie temu kto to zamieścił!!


2018-12-02 15:33:49

Haha... Jutro mam kartke ze skąpca ;d Napisze ile dostałem;d A co do streszczenia... jest boskie. Najlepsze streszczenia są na klp.pl :) Oby tak dalej ;p
Streszczenia książek
Tagi: