Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                          

Główne wątki w „Skąpcu” Moliera

Chociaż „Skąpiec” uchodzi za jedno z najbardziej prostych i ubogich w zawiłości fabuły dzieł Moliera, to możemy wyodrębnić w nim kilka interesujących wątków. Akcja utworu z pewnością nie jest jednorodna i skupiona wokół jednej tylko postaci. Warto tu zwrócić uwagę na konwencję miłości i fakt, że w skąpcu są aż trzy wątki miłosne. Sympatią darzą się Walery i Eliza oraz Kleant i Marianna, ponadto do córki Anzelma wzdycha też Harpagon. Dwie pierwsze z wymienionych par muszą ponadto ukrywać się ze swoimi prawdziwymi uczuciami i snuć intrygi, które spowodują, że zaborczy ojciec zgodzi się na ślub zakochanych. Z kolei relacja Harpagona z Marianną jest bardziej komiczna, ponieważ zaloty sześćdziesięciolatka do pięknej dziewczyny powodowane nie są uczuciem, ale interesem.
- klp.pl bez reklam, 30 dni tylko 1,23 zł. Zamów teraz!

Głównym motywem fabularnym utworu jest natomiast intryga związana ze szkatułką pełną złota. Skarb, którego jak oka w głowie strzeże Harpagon zostaje jednak skradziony przez sprytnego służącego. Zrozpaczony skąpiec gotów jest posunąć się do wszystkiego, byleby odzyskać majątek. Dochodzi nawet do tego, że wyrzeka się niejako własnych dzieci i własnego szczęścia, aby ponownie wejść w posiadanie szkatułki.

Z pewnością ważnym wątkiem „Skąpca” są relacje Harpagona z dziećmi. Widzimy, że zupełnie sterroryzował córkę. Eliza nie potrafiła mu się przeciwstawić i posłusznie wykonywała jego polecenia, choć nie ukrywała swojej niechęci do ojca. Harpagon otwarcie negował Elizę. Udowodnił to, kiedy w jej obecności powiedział:
„Duża dziewczyna, nieprawdaż? Ale złe zielsko zawsze prędko rośnie”.
Z kolei Kleant wyraźnie buntuje się wobec ojca i często mówi nawet, że pragnie jego śmierci. Między bohaterami dochodzi wielokrotnie do spięć. Obydwaj przecież podkochiwali się w Mariannie.

Dość niespodziewanym i chyba najbardziej nieprawdopodobnym wątkiem „Skąpca” jest historia Walerego, Marianny oraz Anzelma. W wyniku kolejnych zdarzeń, z czasem przed czytelnikiem wyłania się tajemnica łącząca te trzy, wydawałoby się zupełnie sobie obce, postaci. W końcowych scenach utworu okazuje się bowiem, że Walery i Marianna to rodzeństwo, a Anzelm to ich ojciec. Wiele lat wcześniej, w wyniku potwornego wypadku na morzu, trójka uległa rozdzieleniu na kilkanaście lat. Zbiegiem okoliczności wszyscy spotkali się w domu Harpagona.
autor:

Karolina Marlęga -Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł
Komentarze
artykuł / utwór: Główne wątki w „Skąpcu” Moliera

  Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


  Imię:
  E-mail:
  Tytuł:
  Komentarz:
   

  Tagi:
  Skąpiec - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line

  Matura i studia z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
  reklama, kontakt - Polityka cookies